На щастя, на долю – короваї від Наталі Блохіної!
Лебеді, маки, колоски, рушник на щастя і долю– все це об’єднано у короваях майстрині Наталі Блохіної з Суботців. Її руки продовжують давні українські традиції – відзначати всі важливі свята з хлібом задля достатку і благополуччя кожної родини у свята і будень.
- Пані Наталя, давайте знайомитися –розкажіть, будь-ласка про себе.
- Народилася я в селищі Милова Балка, Знам’янського району. У мене є два старших брати, на той час ми вважалися багатодітною родиною. Тато працював шофером у колгоспі, мама теж там, на різних роботах. Навчалися ми в Трепівській середній школі.Згодом я закінчила швейне професійно-технічне училище і вийшла заміж у Суботці. Народила трьох доньок. Випічкою у мене займалася бабуся, то я трохи на цьому зналася, розуміла, як «дружити з тістом». А так працювала у колгоспі в пекарні. Там була у нас колега, яка закінчила кулінарне, тож вміла виготовляти і пекти. Так я навчилася і по сьогоднішній день щось новеньке для себе знаходжу. Інтернет – велика сила.
- Короваї тепер випікаєте вдома?
- Так, на замовлення. Ось не так давно пекла коровай на виставку «АгроЕкспо».
- Чи є у вас якісь забобони, пов’язані з випіканням короваїв?
- Ви знаєте, коли я починаю пекти весільні короваю, я включаю весільні пісні. Коли наші бабусі пекли короваї, вони співали такі. І це дійсно допомагає. Обов’язково, щоб нікого біля мене не було. Зачиняю двері, дуже не люблю, коли хтось, окрім мене, до тіста торкається. Я маю бути сама. Доньки допомагають, коли я вже випікаю. В основному старша донька Тетяна.
- Які найбільші короваї доводилося випікати?
- Найбільший важив п’ять кілограмів,він був трьохярусний. А так загалом випікаю такі, як замовляють.
- А в чому випікаєте, маєте піч?
- У звичайній електродуховці. Короваї випікається шарами, які потім з’єднуються.
- Чи переймають ваш талант доньки, чи поділяють вони ваше захоплення?
- Менша допомагає мені, бо я не тільки короваї випікаю, ще й цукрові шишки на весілля. А старша з тістом працює, особливо любить прикрашати, це прямо її, вона одразу уявляє, який він має бути. А от у середньої немає таких навичок, вона любить фотографувати.
- Чи просився до вас хтось на навчання? З односельчан, наприклад.
- Ви знаєте, ні. Зараз, певно, трохи не той час. Коли у нас була пекарня, то там могли навчитися всі, хто бажав. Так пішло, що в селі короваї випікаю тільки я. Раніше бабці були, які в печах пекли, а тепер немає.
- Чи до душі вам це заняття?
- Дуже! Я це обожнюю. Це для мене просто кайф. Я таке задоволення отримую, особливо, коли він вже прикрашений, душа радіє, що вдався.
- А чим прикрашаєте короваї, які це фігурки і чи мають вони якийсь символізм?
- Звичайно. Завжди присутній рушник – на щастя, на долю. Лебеді, калина, маки, колоски, я їх дуже люблю. Все багатство, що є на землі, має бути присутнім на короваї.
Записала Ася Цуркан, більше фото дивіться у галереї
Коментарі
Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!Що мені дасть реєстрація?