Хрещення Господнє

19 січ. 2021
19 січ. 2021
Цілюще джерело Святої Параскеви
село Доніно-Кам’янка Трепівської сільради

Хрещення є одним з найважливіших церковних свят. В цей день Іоанн Хреститель хрестив Ісуса в річці Йордан. Згідно християнського віроучення саме після Хрещення Ісус почав освічувати людей, осяюючи їх світом істини. У західній церкві свято отримало назву Богоявлення, оскільки під час Хрещення Ісуса відбулося особливе явлення всіх трьох ликів Бога: Бог Отець з небес свідчив про Сина, що хрестився і Дух Святий у вигляді голуба зійшов на Ісуса, підтверджуючи таким чином Слово Отця.

У католиків центральним змістом свята Богоявлення є церковне сказання про поклоніння новонародженому Ісусу язичницьких королів – волхвів Каспара, Мельхіора і Валтасара, що прийшли з дарами у Віфлієм. В пам’ять про явлення Христа язичникам і поклонінні трьох королів в костелах відбуваються подячні молебні, Христу як Царю приноситься в жертву золото, як Богу – ладан, як людині – мірра. Свято Богоявлення отримало також назву Festum magorum (Свято волхвів) або Festum regum (Свято царів).

У 2021-му році Хрещення Господнє відзначатиметься у вівторок, 19-го січня. Ми ж пропонуємо мешканцям Суботцівської громади у цей день згадати про цілюще джерело, що у селі Долино-Кам’янці, відновлене три роки тому, як пише "Вісник Кіровоградщини"

Тоді у село Долино-Кам’янку Трепівської сільської ради Знам’янського району на освячення пам’ятного хреста на місці колишнього зруйнованого храму Святого Архістратига Михайла завітало більше 200 людей. Там було проведено перший за сто років хресний хід до джерела з цілющою водою — криниці на честь великомучениці Параскеви П’ятниці.

Про чудодійну силу джерела пам’ятають старожили села і продовжують переповідати про неї своїм нащадкам. Так, у 1900 році народилася у селі дівчинка з вадою зору Параскевія Голуб. У 14 років їй наснився сон з великомученицею Праскевою, яка порадила вмитися водою з цілющої криниці. Після того сліпа дівчина прозріла, і перше, що побачила — бані церкви, яка стояла у селі. Померла Параскевія Голуб у 1964 році. Зараз у селі Долино-Кам’янці живе онука тієї дівчинки — сімдесятирічна Олена Будило, яка також брала активну участь у відновленні джерела.

На освячення джерела влітку 2018-го року прибуло 11 священнослужителів на чолі з єпископом Олександрійським і Світловодським Боголєпом, протоієреї цієї єпархії — Євгеній Гуменюк та Ігор Тереза, від Кіровоградської і Новомиргородської єпархії — протоієрей Віталій Ігнатьєв з віруючими. Також прибув депутат Кіровоградської обласної ради Михайло Могилей та Трепівський сільський голова Юрій Долинка. Зустрічали гостей біля колишнього храму з хлібом та квітами старійшина села Анатолій Чемерис та Надія Петровська. Після молебню біля колишнього храму прихожани з іконами стали в колону та пішли ходою до джерела. Після соборної молитви бажаючі змогли облитись цілющою водою і скуштувати трапезу, яку приготували місцеві господині — Надія Петровська, Любов Жовтенко, Олена Будило, Наталія Могила, а також Михайло Петровський.

Посилаючись на розповідь
Анатолія Чемериса, сайт "Вісник Кіровоградщини" пише, що під час процесу очистки джерела було знайдено старовинний дубовий зруб розміром три на три метри, якому більше 100 років. Поки що новий зруб меншого розміру, але місцеві жителі в подальшому планують відновити первозданний вигляд зрубу. Біля самого джерела встановили дубовий хрест у три метри висотою, різьблення на якому зробив вчитель Трепівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Василь Ребедайло. Селяни облаштували кабіни для обливання та проклали кладку, щоб всі охочі могли прийти, помолитися та відчути дію джерельної води на собі. На освяченні отримали благословення від владики Боголєпа на встановлення над цілющим джерелом каплички.

Старійшина села вдячний усім, хто долучився до розчищення криниці та упорядкування місця, де стояв колишній храм: «…кожен житель села зробив свій посильний внесок». А щоб приїжджим було легше відшукати потрібну місцевість з цілющою водою, при в’їзді у село Долино-Кам’янку встановили показник «Святе джерело».Коментарі

Ще нема коментарів до цього матеріалу. Будьте першим!
Напишіть ваш коментар
Коментар: